Novosti

17. jul 2026.

Erasmus+ iskustvo: profesionalni rast i lični razvoj na Tenerifima

U okviru programa Erasmus+ studentkinja master programa Međunarodno inovativno poslovanje, Jerneja Jamšek, dva meseca je obavljala praksu u kompaniji MBestCare na Tenerifima u Španiji. Mobilnost, koja je trajala od aprila do juna 2026., omogućila joj je sticanje dragocenog radnog iskustva u međunarodnom okruženju, a istovremeno joj je donela brojne lične uvide, nova prijateljstva i veće samopouzdanje.

»Na mobilnost sam otišla sa željom da steknem praktično iskustvo u međunarodnoj kompaniji, a kući sam se vratila sa mnogo više – s novim znanjima, prijateljstvima, većim samopouzdanjem i potpuno drugačijim pogledom na život,« rekla je Jerneja.

Jerneja je praksu obavljala u kompaniji MBestCare, koja se bavi organizacijom personalizovanih wellness retreatova, promocijom preventivnog zdravlja i celovitog blagostanja. Njeni zadaci bili su povezani pre svega s marketingom, digitalnim sadržajima i poslovnim razvojem. Pripremala je sadržaje za web stranicu, opise wellness programa, marketinške tekstove, newslettere, uređivala CRM bazu podataka, istraživala potencijalne poslovne partnere i učestvovala u pripremi sadržaja za društvene mreže.

»Veliki deo mog posla činili su istraživanje, analiza konkurencije i pronalaženje rešenja za poboljšanje korisničkog iskustva. Rad je bio veoma samostalan, ali sam istovremeno uvek osećala podršku tima,« napisala je u izveštaju.

Tokom boravka Jerneja je živela u Santa Cruzu de Tenerife kod lokalne domaćice Blance i njenog terapeutskog psa Nine. Upravo je kontakt s lokalnim stanovništvom značajno obeležio njeno iskustvo, jer joj je omogućio da upozna ostrvo i izvan turističkih ruta. »Blanca nije bila samo moja domaćica, već osoba koja mi je otvorila vrata svakodnevnog života lokalnog stanovništva,« istakla je. Zajedno s Blancom i kolegom Haucheom upoznavala je kulturu, istoriju i svakodnevni život Kanarskih ostrva. Razgovori s lokalnim stanovništvom pokazali su joj da nijedno okruženje nije savršeno, a istovremeno su joj pomogli da još više ceni Sloveniju.

Erasmus mi nije pružio samo novu perspektivu o inostranstvu, već i potpuno nov pogled na Sloveniju.

Najveći doprinos Erasmus mobilnosti Jerneja vidi pre svega u ličnom razvoju. Prvi put u životu dva meseca je samostalno živela u inostranstvu, što joj je pomoglo da razvije veću samostalnost, prilagodljivost i samopouzdanje. »Na Tenerife sam otišla kao studentkinja koja je želela nova iskustva. Kući sam se vratila kao samouverenija, samostalnija i iznutra smirenija osoba.«

Veliki uticaj na nju imala je i priroda ostrva. Među nezaboravnim trenucima izdvaja posetu Nacionalnom parku Teide, slikovitom selu Masca, tropskim šumama Anage i svoje prvo iskustvo surfovanja. »U početku me je bilo strah, ali sam brzo shvatila da mi se surfovanje veoma dopada.«

Poseban pečat ostavili su i ljudi koje je upoznala tokom boravka. Nova prijateljstva s ljudima iz različitih zemalja, zajednički izleti, planinarenja, kulturni događaji i karaoke večeri postali su važan deo njenog Erasmus iskustva.

Jerneja bez oklevanja preporučuje Erasmus mobilnost i drugim studentima. »To nije samo prilika za obavljanje prakse ili studiranje u inostranstvu. To je životno iskustvo koje vas menja i u profesionalnom i u ličnom smislu.«

Njena Erasmus priča potvrđuje da mobilnost nije samo sticanje novih znanja i radnog iskustva, već i prilika za lični razvoj, upoznavanje drugih kultura i širenje pogleda na svet.

Kada danas pogledam unazad, imam osećaj da se na Tenerifima rodila nova verzija mene. Smirenija. Prisutnija. Zahvalnija.

Želite da saznate više? Pročitajte …

Informativni dani i savetovanja
Informativni dani i savetovanja
Podelite
Podelite
Online studije
Online studije
Želim dodatne informacije
Želim dodatne informacije
Deli