Na DOBA Fakultetu svesni smo značaja povezivanja teorijskog znanja s praktičnim iskustvima, zato u pedagoški proces redovno uključujemo stručnjake iz prakse i studentima omogućavamo da stečena znanja isprobaju u realističnim simulacijama. Takav pristup podstiče razvoj ključnih kompetencija, kao što su strateško razmišljanje, komunikacione veštine i efikasno upravljanje pregovaračkim procesima.
U okviru predmeta Komuniciranje sa uticajnim javnostima i lobiranje studenti su u ponedeljak, 22. juna 2026., izveli simulacije pregovaranja koje su pratile prethodno pripremljenu strategiju. Tokom prethodne nedelje razvili su pregovaračke strategije, uključujući definisanje koncepata ZOPA i BATNA, a zatim su ih u timovima nadogradili raspodelom uloga i pripremom scenarija za izvođenje simulacije.
Studenti su simulacije predstavili u online okruženju, gde je svaki tim u desetominutnom prikazu pregovaranja pokazao primenu pripremljenih strategija u praksi. Ostali studenti mogli su tokom događaja da daju povratne informacije, a online mentorke, Tamara Šimunaci Boškin i Sandra Lapčić Kovačić , izvrsno su povezivale i vodile događaj.

Tim nastavnika i online mentora tokom simulacija
Posebnu dodatnu vrednost događaju predstavljao je panel profesora, koji su istovremeno i priznati stručnjaci iz prakse:
Nakon svake simulacije stručni panel je studentima dao stručne povratne informacije, što je omogućilo dublji uvid u kvalitet izvedenih pregovaranja i dodatne smernice za dalji razvoj kompetencija.
Simulacije su obuhvatile širok spektar aktuelnih društvenih tema – od stambenih i ekoloških politika do digitalizacije, veštačke inteligencije i budućnosti rada – što je studentima omogućilo razumevanje kompleksnosti savremenih pregovaračkih procesa.
Studenti su u simulacijama pregovaranja obrađivali aktuelne društvene, privredne, ekološke, tehnološke i regulatorne izazove:
1. Stambena i turistička politika
2. Javne manifestacije i prostor
3. Životna sredina i prostor
4. Budućnost rada
5. Digitalizacija i veštačka inteligencija
6. Zdravstvo i radno zakonodavstvo
7. Obrazovne politike

Detalj iz pregovaranja, gde su hrvatski studenti imali obezbeđen simultani prevod na hrvatski jezik i obrnuto
(u simulacijama su učestvovali i slovenački i hrvatski studenti, s primerima iz Slovenije i Hrvatske)
Na DOBA Fakultetu ovakvim aktivnostima studentima omogućavamo da znanje ne ostaje samo na teorijskom nivou, već da ga aktivno isprobaju u simuliranim situacijama koje su veoma slične realnim okolnostima, i to u međunarodnom okruženju. Time razvijaju veštine koje su ključne za uspešno delovanje u savremenom poslovnom i javnom okruženju.