Novosti

28. februar 2023.

11 projekata DOBA Fakulteta – 11 novih prilika za zelenu i digitalnu tranziciju i veći kvalitet života

evropskoj godini znanja i spretnosti 2023., čija je centralna poruka neophodnost stalnog usavršavanja i osposobljavanja za upravljanje promenama na tržištu rada i aktivno učešće u društvu, ukoliko želimo da sa inovacijama i većom konkurentnošću doprinesemo zelenoj i digitalnoj tranziciji, DOBA Fakultet u okviru svojih 11 projekata razvija nove mogućnosti za osnaživanje pojedinaca, preduzeća i obrazovnih organizacija, da razvijaju svoje potencijale i stvore inkluzivno i pravično društvo, kao i da poboljšaju kvalitet života uopšte.

Projekti DOBA Fakulteta su neposredno povezani sa studijskim programima, koje fakultet nudi, i pokrivaju područja poslovanja, menadžmenta, preduzetništva, marketinga, obrazovanja, psihologije i pametnih gradova.

Kompetencije zelenog rasta za suočavanje mladih sa izazovima kružne ekonomije
Leaders of the Green Economy je projekat, koji kreira univerzitetsko okruženje, koje će podsticati razvoj koncepata kružne ekonomije za studente poslovnih škola, da budu bolje pripremljeni za zahteve radnih mesta budućnosti i ujedno nudi podršku preduzećima pri uvođenju načela kružne ekonomije, i time tranziciju na zelenu privredu.

Digitalna pismenost mladih i bezbedna upotreba društvenih mreža u vreme brzih promena

Projekat ASAP se bavi digitalnom pismenošću mladih i bezbednom upotrebom društvenih mreža na drugačiji, dublji način, i inače preko razvijanja metakognicije, koja predstavlja znanje o sopstvenim kognitivnim sposobnostima i mogućnost menjanja sopstvenog načina učenja, obezbeđuje strukturni pristup za prilagodljivu, kritičku i bezbednu upotrebu društvenih mreža u brzo menjajućem kontekstu.

Podsticanje inovativnog i preduzetničkog razmišljanja za razvoj pametnih i zelenih rešenja
U okviru projekta SMART, DOBA Fakultet u saradnji sa partnerima osniva centre inovacija na 7 univerziteta u Albaniji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, koji će nuditi osposobljavanja i savetodavne usluge na različitim područjima pametne specijalizacije za preduzeća i ostale visokoškolske ustanove u regionu.

Održive finansije i finansijska pismenost žena
Pošto u EU i dalje postoje velike razlike između polova u pogledu finansijske pismenosti, projekat FINPOWER se fokusira na poboljšanje znanja žena na području finansija u okviru akademija za održive finansije, što će doprineti njihovom većem samopouzdanju i poverenju u njihove finansijske sposobnosti, koje su važne za ekonomsku i finansijsku stabilnost, kao i razvoj društva uopšte.

Pozitivne psihološke intervencije za jačanje mentalnog zdravlja i dobrog blagostanja srednjoškolaca
Pandemija covida-19 je pokazala, koliko je potrebna aktivna uloga profesora i savetodavnih radnika za smanjenje rizika za nastanak smetnji u duševnom zdravlju i jačanje duševnog zdravlja za dobro blagostanje srednjoškolaca, pre svega onih đaka, koji dolaze iz socijalno manje stimulativnih okruženja.  Projekat BE-WELL osnažuje stručni kadar u školama za ponudu ovakve vrste podrške đacima.

Preduzetništvo naredne generacije kroz gejmifikaciju
Koristi metode gejmifikacije, jednog od najvećih tehnoloških trendova poslednje decenije u obrazovanju, prati projekat Game4Change, koji igre i gejmifikaciju koristi kao osnovu osposobljavanje naredne generacije preduzetnika, u okviru koje će studenti na inovativan način usvojiti generisanje preduzetničkih ideja, oblikovanje održivih poslovnih modela i rukovođenje sa uticajem.

Virtuelna realnost za bolju osposobljenost stručnog osoblja za internacionalizaciju u visokom školstvu
Međunarodni i interkulturalni kontekst visokoškolske ustanove, za širenje i kvalitet o kome se brine niz stručnih saradnika je od ključnog značaja, kako za karijerni put studenata kao i istraživačke i druge reference visokoškolskih profesora. Projekat VR4Skills sa posebnim programom osposobljavanja, na osnovu tehnologije virtuelne realnosti omogućava bolju osposobljenost za ponudu učinkovitih međunarodnih usluga, nezavisno od pandemije i drugih kriza globalnih razmera.

Veća otpornost i prilagodljivost socijalnih preduzeća
Projekat BASE  se fokusira na jačanje kapaciteta socijalne ekonomije i njenog ljudskog kapitala na ključnim područjima, kao što su digitalna i zelena tranzicija, gde preduzeća i organizacije socijalne ekonomije već ostvaruju važnu dodatu vrednost.

Ostvarivanje preduzetničke strasti kroz inovacijske izvore različitih preduzetničkih ekosistema
Studenti studijskih programa sa područja poslovanja i preduzetništva, kao i svi koji u sebi gaje preduzetničku strast će imati priliku da svoje znanje prošire u programu osposobljavanja projekta Ecosys4you. Osposobljavanje će se zasnivati na različitim inovacijskim izvorima iz preduzetničkih ekosistema država jakih, umerenih i skromnih inovatora, kao što su Nemačka, Slovenija i Bugarska, što će jačati predzetnički duh u korist svih ekosistema, stvarati nove preduzetnike i podržati umrežavanje između različitih aktera ekosistema.

Poboljšanje profesionalne uspešnosti sa digitalnim kompetencijama uvek i za svakoga
Projekat DIG-AGE+ daje pojedincima mogućnost da u bilo kojoj fazi svog života razvijaju digitalne, preduzetničke i kompetencije potrebne za održivi razvoj. Ciljna grupa projekta su osposobljeni stručnjaci, kao i oni koji su manje iskusni, kao i oni koji traže profesionalnu promenu i nove prilike za zapošljavanje.

Standardi kombinovanog podučavanja
Obrazovne ustanove na području tercijarnog obrazovanja u Sloveniji će dobiti priliku da kvalitetno nadograde izvođenje studijskih programa u kombinovanom obliku, jer projekat Razvoj standarda kombinovanog podučavanja u Sloveniji donosi standardizaciju ovog popularnog inovativnog pristupa u obrazovanju.

 

Informativni dani i savetovanja
Informativni dani i savetovanja
Podelite
Podelite
Online studije
Online studije
Želim dodatne informacije
Želim dodatne informacije
Deli