Novosti

30. novembar 2021.

Međunarodno savetovanje DOBA Fakulteta: Inovativna pedagogija u online obrazovanju

Na novembarskom međunarodnom online savetovanju DOBA Fakulteta »Innovative pedagogy in online learning« su priznati međunarodni stručnjaci predstavili trendove i dobre prakse pedagoškog, tehnološki podržanog inoviranja u visokom školstvu, i drugih oblika tehnološki podržanog obrazovanja, koji mogu doprineti većoj efikasnosti u stvaranju znanja i razvoju potrebnih kompetencija za tržište rada 21. veka. 

Prijavilo se 335 učesnika iz 52 država sveta.

Iz savetovanja: 

Prof. dr Mark Brown iz Dublin Business University-ja, iz Irske, je u svom prilogu o trendovima i najboljim praksama na području pedagoških, tehnološki vođenih inovacija predstavio microcredentials (mogućnost sticanja kreditnih bodova, potvrda o kraćem obrazovanju/ osposobljavanju); prema predviđanjima će do 2025. godine studije preko microcredentials-a postati pouzdana alternativa formalnih oblika studija u SAD-u, dok će u EU microcredentials biti važan suplement – dopuna formalnih programa obrazovanja. Ljudi se sve više odlučuju za kratka obrazovanja i fleksibilan način sticanja određenih, specifičnih znanja, koja im omogućavaju konkurentnost na tržištu rada.

Dr Sandra Kučina Softič, predsednica EDEN-a i pomoćnica direktora Univerzitetskog računarskog centra SRCE, Zagreb, Hrvatska, je u svom prilogu na temu izvođenja digitalnog obrazovanja u visokoškolskom obrazovanju, predstavila 12 načela podučavanja korišćenjem tehnologije iz 1995. godine, koja su veoma relevantna i danas, 30 godina kasnije – npr. dobro podučavanje može da prevaziđe loš izbor prilikom korišćenja tehnologije, dok tehnologija nikada ne bi rešila loše podučavanje, obično ga samo pogoršava; potrebno je fokusirati se na formiranje nastavnog iskustva, a ne na isprobavanje tehnologije. Naglasila je, da studente treba pripremiti na doživotno učenje, da budu sposobni da žive, rade i doprinose svetu u kome žive – potrebni su nam osposobljeni profesori, koji će biti sposobni da formiraju takvo podučavanje i učenje.

Dr Steve Wheeler iz Steve Wheeler Associates Ltd., je govorio o personalizaciji i ličnom učenju. Njegova važna poruka je da će podsticanje učenja, koje je moguće odmah i verodostojno upotrebiti na radnom mestu, koristiti svima u organizaciji. To je ulaganje u najvažniju imovinu svakog preduzeća – ljudski intelektualni kapital. Lično nastavno okruženje ne obuhvata samo lične veb alate (PWT) i lične nastavne mreže (PLN) (ljudi, sa kojima se povezujemo preko naših društvenih mreža). PLN su znatno šire od toga, jer uključuju iskustva i realnost, pa i učenje preko televizije, muzike, papirnih materijala, radija i formalnijih konteksta.

Dr Lea Bregar je predstavila iskustva sa uvođenjem mikroučenja na DOBA fakultetu kao najbolju praksu prilikom uvođenja pedagoških inovacija. Mikroučenje kao obrazovni resurs nudi studentima iskustvo učenja u realnom životu. Sa odgovarajućim planom podučavanja, mikroučenje omogućava postizanje nastavnih ciljeva, koje prevazilazi osnovni nivo pamćenja. Mikroučenje je veoma primeren pristup za upotrebu načela otvorene pedagogije, sa ekipom studenata kao zajedničkih stvaralaca otvorenih obrazovnih izvora. Razvoj mikroučenja grupnim radom omogućava studentima da istovremeno poboljšaju svoje kompetencije na različitim područjima, i da podignu svoju motivaciju.

Gospođa Mariella Pugliesi, rukovodilac centra za didaktiku na Rome Business School-u, iz Italije je predstavila iskustvo vezano za prilagođavanje pedagoških pristupa u pandemiji. Kao dobru praksu smo upoznali, kako su napravili prostor za studente, visokoškolske profesore i stručno osoblje za slobodnu raspravu o različitim temama, za razmenu ličnih iskustava, i sa neformalnim povratnim informacijama. Nazvali su ga prostor za »kafu i razgovor«, koji se kroz humani pristup u online okruženju iskazao kao uspešan u odnosu studenata, pozitivan za ritam učenja, za razvoj pozitivnih diskusija, jačanje umrežavanja među studentima i opažanje da stručno osoblje podržava i brine o studentima i profesorima.

 

 

 

Informativni dani i savetovanja
Informativni dani i savetovanja
Podelite
Podelite
Online studije
Online studije
Želim dodatne informacije
Želim dodatne informacije
Deli